Architekti, designéři jsou s fotografy architektury jedno. Proč se vám jako architektovi a designerovi vyplatí investovat do profesionálního fotografa architektury?
Architektura a design jdou ruku v ruce s profesionální fotografií. Je to uzavřené kolečko, kdy designer nebo architekt vytvoří projekt, proběhne realizace a fotograf zapečetí finále fotografií.
Lze rozeznat kvalitní fotografii od méně povedené?
Ano, a kolikrát to nemusí být o použité technice, ale o přístupu. Dnes se již čím dál více architektů po realizaci snaží ušetřit a rozhodnou se projekt nafotit sami. Bohužel když si fotogarfie fotí sami, tak si často neuvědomují, že kvalitní fotografie realizací je prostředkem k úžasné prezentaci. A to kolikrát může stát za rozhodným “ano” budoucího klienta. A ještě o to více oceníte, když po měsících či letech práce máte v ruce dokonale zachycený finální projekt, který se stal miláčkem médií.
Co očekávat od spolupráce s fotografem?
Kromě získání kvalitních fotografií i někoho, kdo vyslechne jak byl projekt koncipován, co je na projektu speciální. Ať je to použitá technologie při stavbě, zakomponované inovativní materiály nebo samotná struktura materiálů. Pro nás je důležité i jaký pocit chce architekt zachytit. Po představení projektu by měl fotograf navrhnout úhly a místa kde fotit a to doplnit detailními fotografiemi.
Kdy nechat fotografovi volnou ruku?
V začátcích spolupráce je důležité se poznat a odprezentovat svoji tvorbu. Jde jen o budování vztahu a účastí na společných projektech. Pokud máte někoho, ke komu vzhlížíte ve zpracování fotografií, tak ho jako referenci ukažte vašemu fotografovi. Počítejte ale s tím, že pokud fotograf fotí černobíle, je velká pravděpodobnost, že v barevné fotografii neodvede tak dobrou práci.
Nejprve vysvětlete fotografovi účel projektu a upozorněte na důležité prvky a pak ho nechce vybrat úhel. Profesionální fotograf by vám měl pomoci najít ten nejlepší úhel i pomoci se stagingem v pokoji. Občas ale můžete narazit na hranice techniky, které omezuje většinou úhel, který lze vyfotit a co lze ve fotografii ukázat.
Důležité ale je, že byste se neměli bát zeptat a navrhovat to, co se vám líbí.
Nafocením projektu to nekončí. Následuje část postprodukce, kdy s fotografem doladíte kontrasty a barvy.
Proč si tedy jako architekt a designer najmout fotografa architektury?
Profesionální fotografové jsou lepší ve focení architektury než vy, bez urážky.
Pokud si ho nenajmete vy, pro lepší prezentaci, udělá to vaše konkurence.
Kvalitní fotografie pomáhají vaší prezentaci a prodeji vaší práce. Kromě toho je můžete užít pro články a PR.
Mohou být skvělým doplňkem jako print pro vašeho klienta a doladí interiér.
Můžete je použít do soutěží.
Jsou důkazem dokončené realizace a vaší vzpomínkou.
Kvalitní fotografie by vám měly vydělat daleko více peněz než stály.
Jak si vybrat fotografa a na co si dát pozor?
Podle doporučení, určitě vám kolegové doporučí kvalitního fotografa.
Podle portfolia. I když vám fotografa někdo doporučí, podívejte se na jeho portfolio. Pokud se vám fotografie nelíbí nebo preferujete jiný styl, je možné, že fotograf nebude schopen doručit vaši představu. Jako již výše zmíněné černobílé vs. barevné fotografie. Rozhodně se ptejte.
Už v portfoliu si všímejte zda jsou na jeho fotografiích rovné vertikály. A prostor tak nepůsobí dojmem, že padá.
Nebojte se chtít zkušební focení, abyste si vyzkoušeli spolupráci a viděli jak fotograf pracuje. U zaběhlých fotografů to ale ne vždy vyjde.
Hlídejte si práva k užití fotografií. Ještě před focením se domluvte jaká práva k fotografiím chcete, abyste je mohli použít tam, kde plánujete.
V tak krátkém článku se nedají obsáhnout všechny informace. Ale doufáme, že jsme vám předali alespoň představu na co si dát pozor.
V dalších článcích se podíváme na to jak správně fotit architekturu. Pokud vás téma focení architektury zajímá, připravujeme několik přednášek a workshopů na toto téma. Nechcete-li přijít o kurz přihlašte si odběr newsletteru nebo nás sledujte na sociálních sítích.
Pokud máte dotazy či chcete pomoci neváhejte se na nás obrátit.