Digitalizace hýbe světem a je i letošním tématem asociace malých a středních podniků. Ať podnikáte v jakémkoliv oboru jistě jste se setkali s nutností prezentovat nějak vaši službu produkt nebo vás osobně. Prošli jste si konkurenci v oboru a chcete taky takové fotky? Říkali jste si jak tyto fotky vznikají a kolik práce za tím je? V oblasti komerční fotografie se pohybuji přes sedm let a připravili jsme pro vás přehled jak se lépe prezentovat a kdy se hodí fotky z telefonu a kdy od profesionála. Tak jdeme na to.
Pro koho fotíte a kde budete fotky prezentovat, je první důležitá otázka.
Kdo nemá web skoro jako by neexistoval, a to zda se rozhodnete prezentovat na dalších sociálních sítích je na vás. Sami se musíte rozhodnout kde je vaše klientela, zda ji najdete na facebooku nebo máte mladší publikum na instagramu, čí rozšíříte působnost na youtube a ukazujete produkt v akci. Textové informace prostě nestačí a zákazníci potřebují produkt vidět ještě před nákupem. Kdo je váš klient musíte vědět nejen kvůli cílení ale také, protože jinak se budou fotit fotografie pro korporát, jiné pro zemědělce a jiné pro teenagery.
Fotky nejsou všechno.
Ačkoliv bych to rád řekl, kvalitní fotky nejsou všechno. Dohromady s kvalitní službou, kvalitou produktu, pěkným responzivním webem a texty, skládají fotky mozaiku marketingu. Bohužel dnes nestačí dát ven ceduli nebo fotky na instagram a čekat na objednávky.
Fotky jsou kolikrát třešnička na dortu, ale bez nich se špatně prodává.
Konzistence je králem.
Tím myslím vizuální konzistence. Pokud chcete oslovit klienty, jako prvního si všimnou toho zda máte na webu či sociálních sítích rozdílnou kvalitu fotek. Pokud jedna fotografie je z telefonu a druhá od fotografa, rozhodně si toho klienti všimnou. Proto je dobré si na začátku určit jakým směrem jít. A hlavně co pustit do světa. Konzistence spočívá i v úpravě fotografií. Dnes již existují aplikace a filtry které nám v tom pomohou. Vyberte si jeden filtr, který se vám líbí a ten používejte. Díky tomu bude váš foto obsah vypadat jednotně.
Nejslabší článek řetězu.
Ačkoliv se to nezdá, klienti hodnotí celek na základě nejslabší fotografie. Často se setkáváme s tím, že klienti utratí desetitísíce za kvalitní fotografie, ale na webu nechají i ty z telefonu (když to trochu přeženu). Už víte kde je chyba? Klienti listují množstvím nahraných fotografií v galerii a najednou vidí ty horší. Častokrát to vyvolává nedůvěru nejen v produkt, službu, ale v samotného obchodníka. A může se i stát, že o klienta přijdete. Proto vhodně volte co lidem ukážete a co nikoliv. Rozhodně někdy méně je více.
Produkt na bílém pozadí není pasé.
Prodáváte-li produkty nebojte se je nafotit a ukázat na bílém pozadí. Výhodou tohoto stylu fotografie je, že si je jste schopni nafotit vcelku rychle sami. Stačí když máte bílý podklad a dostatek slunečního světla. Pokud ale nejste s bílou spokojeni, lehce můžete vyměnit barvu pozadí a fotografie tak dostanou ojedinělý nádech.
Nebojte se reklamní fotografie.
Reklamní fotografie je ve finále každá která má za cíl prodat produkt nebo službu. Pro sociální sítě jste si ji schopni nafotit sami. Ukažte jak produkt funguje. Jak si lidé užívají vaši službu. Tím, že klientům dodáte inspiraci co všechno je možné, rádi to ozkouší. U focení stačí počkat na správnou denní dobu, která vystihne náladu. Většinou to je před západem slunce.
Video nad fotku?
I video má své místo na slunci. Rozhodnete-li se prezentovat na instagramu, přidáním videa profil oživíte. Stejně tak instastories milují krátká videa. Výhodou je, že video si jednoduše natočíte sami. Promyslete jaký část výroby nebo nějakého procesu je pro diváka zajímavá a ukažte ji. Přiblížíte tak firmu vašim zákazníkům a získají pocit, že se znáte. My jsme třeba milovníky cinemagrafu, který je fotkou s pohyblivou částí.
Kde brát fotky ?
Nebudeme si nic nalhávat většinou o tom kde a jak pořídit fotografie rozhoduje rozpočet.
Určitě máte představu kolik peněz jste ochotni do fotografií investovat a na základě toho se rozhodnete pro danou variantu.
Fotografie dostanete od dodavatele.
Jedna z možností je, že fotografie poskytne dodavatel. To je nejlevnější varianta. Pokud přeprodáváte produkty, bývá to běžnou praxí. Zde si ale pohlídejte autorská práva. To znamená, že abyste fotografie mohli použít na webu potřebujete souhlas fotografa.
Vyfotíte si to sami.
Dnes technika dovoluje mnohé a je to jednou z možností. A pokud se fotografií zabýváte pak je to jen výhoda. Rozhodně si můžete alespoň na sociální sítě můžete fotit fotografie sami.
Autentický kontent bývá ten nejlepší.
Fotografie od zákazníků. Zde opět skvělá volba pro sociální sítě. Jestli vaši klienti sami sdílejí fotografie na sociálních sítí a vy je můžete repostovat, pak je to skvělá reklama. Jednak máte autentické fotografie a sdílení ještě podporuje pověst vaší služby nebo produktu.
Když ve velkém tak s profesionálním fotografem.
Najmout si fotografa bývá nejdražší variantou, ale na druhou stranu si ho objednáváte aby fotografie vypadaly profesionálně a hlavně aby prodávaly.
Pracujete-li v oblasti restauratérství nebo hospitality, pak je kvalitní fotograf nutnou volbou. Potřebujete aby váš prostor v záplavě fotek vyskočil na pozorovatele a zval k návštěvě místa. Nebojte se sdělit fotografovi co si představujete, čím více zná vaše představu a cíle, tím lépe pro vás zpracuje fotografie.
Není fotograf jako fotograf.
Pokud se rozhodnete pro focení s fotografem, je lepší volit na základě doporučení nebo na základě jeho portfolia. Pokud vám jeden fotograf fotil děti a byli jste s ním spokojeni, neznamená to, že stejně dobře nafotí váš hotel. každý fotograf se specializuje a podle toho si je vybírejte.